Program Zlotu

Program Zlotu jest podzielony na trzy oddzielne części:
1. Program czasu wolnego 
2. Ceremonie
3. Program modułowy

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdą Państwo tutaj. 

1. Program czasu wolnego
Te zajęcia będą odbywać się po obiadokolacji w różnych częściach naszego zlotowego miasteczka. Sami będziemy decydować, czy chcemy wziąć udział w ciekawych zajęciach organizowanych przez inną chorągiew, czy wolimy usiąść z gitarą i przyjaciółmi przy wspólnym kręgu. Oczywiście - stawiamy tutaj na poznawanie nowych ludzi ! ;) 

2. Ceremonie:
Podczas naszego Zlotu odbędą się trzy ceremonie, w których uczestniczyć będą wszyscy uczestnicy Zlotu. O czym mowa? Poczytajcie! :)

Dzień Otwarcia (7 sierpnia)

To będzie pierwszy dzień zlotu. Dzień, w którym rozpocznie się Twoja wielka przygoda! Wieczorem, w trakcie Ceremonii Otwarcia wspólnie ze wszystkimi harcerzami będziemy świętować ten moment. Wtedy także zapłonie Watra Stulecia ZHP.

Dzień Regionów (11 sierpnia)


W trakcie Dnia Regionów będziemy świętować różnorodność naszych Małych Ojczyzn. Ten dzień będzie powiązany także z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda drużyna i każda chorągiew tego dnia będzie prezentować w aktywny sposób te elementy swojego dziedzictwa kulturowego i historycznego, z których jest najbardziej dumna. Poznacie folklor, zwyczaje, tradycje, zabawy, tańce i potrawy z różnych zakątków Polski. Poczujecie różnorodność, która buduje naszą wspólnotę!

Dzień Zamknięcia (15 sierpnia)

Zanim wrócimy do naszych domów, w trakcie Ceremonii Zamknięcia Zlotu i całego Dnia Zamknięcia wspólnie zastanowimy się nad przesłaniem i zadaniem, które stawiamy sobie w 100. urodziny ZHP. Ten dzień będzie pierwszym dniem nowego stulecia ZHP.

3. Program modułowy:
Każdego dnia cała drużyna zlotowa będzie uczestniczyć w innych zajęciach modułowych. Poniżej krótka informacja, co czeka na nas już w sierpniu w Gdańsku!

Źródło

Żaglówki, łódki, kajaki – to niektóre z narzędzi wielkiej kuźni charakterów, którą nazywamy żeglarstwem. Każdy będzie mógł odkryć granice swoich możliwości oraz sprawdzić się w pracy zespołowej.

„Źródło” to zajęcia wodno-sportowe na terenie gdańskich przystani (rowery wodne, kajaki i inne aktywności wodne) oraz gry i zajęcia na pięknych, piaszczystych plażach Wyspy Sobieszewskiej.

Natura

Wyspa Sobieszewska ma nam wiele do zaoferowania — piękna przyroda, unikalne rezerwaty, piaszczyste plaże… Jeden dzień zlotu spędzicie poznając mieszkańców wyspy oraz jej bogactwo naturalne. Tej wędrówce towarzyszyć będą zajęcia dotyczące współpracy w grupie, dzięki którym poznacie niesamowity potencjał, który jest w Waszym patrolu!

Dziedzictwo

Odkryj Gdańsk z wyjątkowej perspektywy. Weź udział w grach miejskich, których różnorodne scenariusze pozwolą Ci poznać to ponadtysiącletnie miasto. To nie będzie tylko odkrywanie historii Gdańska, bo w tym wyjątkowym miejscu splata się historia Polski i Europy.

W tym module odkrywać będziemy Gdańsk jako wielowymiarowe i wielokulturowe miasto wolności. Kilkanaście równoległych tras tematycznych pozwoli, dzięki zaangażowaniu lokalnych harcerzy i młodzieży, spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy.

Rozwój

Zdobędziecie wiedzę na temat wyzwań, przed którymi stoi współczesny, różnorodny świat. Chcemy, abyście byli gotowi na spotkanie z innym człowiekiem i zrozumieli jego potrzeby.

Zajęcia będą dotyczyć problemów globalnych (podziałów społecznych, ubóstwa, ekonomii, pokoju, ochrony środowiska itd.); będą prowadzone we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, firmami i partnerami ZHP.

Region

Wyruszycie na wędrówkę po urokliwych Kaszubach i Kociewiu. Poznacie barwne tradycje i wyjątkowy język, który od stuleci rozbrzmiewa pośród przepięknych jezior i lasów. Ta wędrówka będzie okazją do pełnienia służby na rzecz społeczności lokalnej i pozostawienia tego świata trochę lepszym, niż go zastaliśmy.

Ten moduł programowy da Wam inspirację do tego, jak patrzeć i gdzie szukać, by odkryć to, co jest istotą bycia aktywnym obywatelem.

Cywilizacja

Dowiecie się, jakie możliwości daje nam obecnie nauka i technika. Korzystając ze współpracy z trójmiejskimi szkołami wyższymi i instytucjami naukowymi, ocenicie rozwój technologiczny ludzkości oraz spróbujecie postawić wyzwanie nauce.

Będą to zajęcia dotyczące nowych technologii, odnawialnych źródeł energii, zasad gospodarki, rozsądnej ekonomii i przedsiębiorczości (jak mądrze zarządzać́ swoimi zasobami, tworzyć własny biznes i rozwijać przedsiębiorczość) prowadzone w formie krótkich gier, ćwiczeń, warsztatów i symulacji.